80. léta

Osmdesátá léta pro mě mají vždycky trochu trpkou pachuť neustálých problémů s komunistickou mocí. Do vzpomínek se mi ani moc nechtělo.
Začátek dekády se ale mimořádně povedl. Úspěch Progres s „Dialogem“ p?inesl množství koncertů, velké pracovní vytížení a taky velkou popularitu kapely.
Bodovali jsme dokonce i v jediné tehdejší oficiální hlasovací anketě Zlatý slavík. Překvapivě jsem se začal objevovat i v rubrice zpěváků, ačkoliv jsem po kariéře sólového zpěváka vůbec netoužil. Na kapelu, která se prakticky neobjevovala v rádiu či televizi, to byl ohromný úspěch, ale jak už jsem zmínil v závěru kapitoly „sedmdesátek“, mělo to i neblahý vliv na vztahy uvnitř kapely, především mezi Zdeňkem – „kapelníkem“ a mnou, jak se tomu obvykle říká - „frontmanem“.
Jak už jsem popsal, vše pak vyvrcholilo mým odchodem z kapely.
Progres 2 Progres 2
Progres 2 Progres 2
Projekt Dialogu s vesmírem brala část veřejnosti i fandů nejen jako velkou rockovou show, ale někteří v nás viděli tak trochu i reprezentanty probouzejícího se opozičního hnutí.
V té době se nejčastěji protesty proti režimu objevovaly v hudební oblasti především ve folkových textech nebo při koncertech alternativních kapel. Musím ale přiznat, že mně i většině muzikantů z mého okolí hodně vadila poměrně nízká muzikantská úroveň většiny alternativních i folkových hudebníků, i když to byli často naši kámoši. Ne, že bych chtěl tu situaci nějak vylepšovat, ale úplnou náhodou jsem se k folku p?iblížil i já.
V osmdesátém roce jsem na konci letních prázdnin n?kdy nad ránem potkal kamaráda, známého brněnského folkaře Jirku Vondráka, odjížděl s partou muzikantů jako taková kulturní úderka do chmelových oblastí hrát česáčům. Nějak se ta parta nesešla celá, tak jsem na týden zaskočil. Bylo to pro mě něco úplně nového, jiného, akustické hraní přímo na chmelnicích bez aparatury třeba osmkrát denně. Naráz jsem se musel naučit vytáhnout z našich předlouhých rockových kompozic to podstatné a zahrát to jen tak sám se španělkou, bez aranžérských příkras. Nebo taky doprovodit beze zkoušky jiného zpěváka v jeho, pro mě dosud neznámých písních. Bylo to poučné i zábavné a vzniklo z toho nepravidelné vystupování s akustickým triem VKV (Váně-Kopřiva-Vondrák). Bral jsem to jako příjemnou alternativu k technicky náročné elektrické rockové show Progres a docela jsem si užíval intimitu a bezprostřednost klubových vystoupení. Myslím, že jsem svým netypickým, rockovým pojetím hry na akustickou kytaru přinesl i něco nového.
VKV VKV
S paralelními folkovými sestavami jsem se dostal k hraní v jiném prostředí a pro úplně jiné publikum. Tehdy se ještě na festivalech žánry moc nemíchaly, tak pro mě byl zážitek zahrát si ten svůj akustický bigbítek třeba na slavném Folkovém kolotoči v Ostravě. Později jsem to svoje rockové pojetí folku, tehdy ještě hodně provokující, jednou dokonce propašoval i do opravdové Mekky trampské písně, zahráli jsme si totiž i na Portě v Plzni. Připadal jsem si tam trochu jako mimozemšťan. Ale to bylo přece jen až později.
Porta

S Progres jsme se dohodli na celkem „kulturním“ způsobu odchodu, zavázal jsem se taky k dohrání všech repríz Dialogu. Z dnešního pohledu vidím ty vzájemné řevnivosti jako důkaz naší nezralosti, tehdy jsme se ale asi všichni brali hrozně vážně. Odešel jsem z rozjetého vlaku uprostřed příprav dalšího pořadu Progres (Třetí kniha džunglí) bez nějaké konkrétní vize budoucnosti, věnoval jsem zbytečně příliš energie různým vysvětlováním důvodů odchodu a prohlášením v novinách - a naráz jsem stál, vlastně nepřipraven, před otázkou - co dál.
Zatím co jsme dohrávali Dialog, mohl se zbytek Progres celkem v klidu věnovat přípravě dalšího programu s mým náhradníkem Romanem Dragounem. Já jsem vsadil na to, že se mi podaří využít tehdejší popularity a prorazím i s úplně novou skupinou. Začínal jsem připravovat svou novou kapelu Bronz.
Bronz

Povolal jsem znovu bývalého spoluhráče Karla Horkého. Měl jsem v něm jistotu ověřeného, spolehlivého i technicky velice zdatného muzikanta. Na dalších postech se rychle vystřídalo několik různých hudebníků (tehdy už i docela známých jmen). Jeden ale neobstál u povinných přehrávek, další se projevil jako nespolehlivý, jiný zas chtěl moc peněz (a hlavně hned), s dalším se nedalo kvůli jeho povaze vůbec vydržet. Nakonec jsem ke Karlovi, který zvládal hrát na klávesy doprovod i basovou linku, přibral jenom Richarda Laška na bicí. Dobře jsme se znali, často jsme spolu hrávali v těch klubových akustických sestavách, v těch ale hrál na perkuse - konga, bonga atd. Dost se bránil stát se normálním bubeníkem, kterým se necítil, nakonec jsme spolu vymysleli docela zvláštní bubenický styl, ten se pak stal pro Bronz dost charakteristický, stejně jako moje dvoukrká kytara, na které jsem střídal kytaru s basou.
Bronz Bronz
Nechtěl jsem dělat žádný velkolepý komponovaný pořad, přesto tak nějak všichni očekávali, že přijdu zase s výpravným scénickým pořadem. Zpočátku jsme tedy hráli normální koncerty, později jsem se tomu tlaku tehdejších trendů, agentury i okolí neubránil a připravili jsme s textařem Ivanem Huvarem komponované Zimní království. Opět s názvuky art-rocku, aspoň pro druhou část koncertu. V té první části jsme mydlili pro nás v té době typičtější, jednodušší bigbít - snad místy až s lehkým punkovým nádechem.
Od března ´81 jsme začali pravidelně koncertovat, premiéra Zimního království se pak odehrála v brněnském divadle Reduta 22.prosince. Už na premiéře jsme použili pár typických fórků, později jsme je systematicky rozvíjeli. Diváky například vítalo ve foyeru smyčcové kvarteto, o kousek dál pár komediantů žonglovalo nebo plivalo ohně, u šaten zase hrála pianistka swingové standardy, jedna herečka předčítala Andersenovy pohádky, cena vstupenek se lišila v každé řadě o pár desetníků (k obrovské radosti pokladních).
Text k jedné písni tvořil bubeník Richard vždycky přímo na jevišti podle momentální nálady, situace - prostě jsme se snažili to všechno pojmout jako lehce ulítnuté show, v kontrastu s opět docela vážným tématem Zimního království.
Zimní království Zimní království Zimní království
Samozřejmě jsem měl taky docela velký problém dát dohromady aparaturu, tehdy ještě každá kapela musela mít svoji vlastní i se zvukařem. Nájemné zvukařské firmy, jako dnes, ještě neexistovaly. Stálo to hodně peněz a investice to byla hodně nejistá. Kromě Ivana Huvara pro nás psala texty taky Soňa Smetanová, pár věcí připravil starý kámoš Ringo Čech. Ten mi dokonce dal původní verzi textu o Praze, aniž by mi sdělil, že ten velmi volný text dal ke zpracování taky Pražskému výběru, jejichž verze se samozřejmě později proslavila víc. S „Výběrem“ jsme ale hodně často společně koncertovali, taky s Framus Michala Prokopa nebo s Katapultem. Párkrát jsme odehráli i jakési „konfrontační“ koncerty společně s Progres. Objeli jsme taky pár důležitých rockových festivalů. Začátkem osmdesátého třetího to bylo prostě už velmi dobře rozjeté.
Zimní království Zimní království
Zimní království
Pak to ale v březnu přišlo. V bolševickém týdeníku Tribuna 12/83 vyšel článek „Nová vlna se starým obsahem“. Ačkoliv jsme novou vlnu stylově nehráli, zahrnul nás smyšlený komunistický redaktor Krýzl do svého hanopisu, kterým odsoudil šmahem skoro všechny tam jmenované kapely k zákazu. Odnesl to taky Pražský výběr, Jasná páka, Žlutý pes…atd.
Článek byl na stranickou objednávku, v praxi pak fungoval až neuvěřitelně dokonale. Najednou začali pořadatelé rušit naše dohodnutá vystoupení, padaly celé šňůry, všichni měli najednou v sálech nějakou havárii, prasklý kotel, poruchy elektrického vedení a podobně. Nikdo nechtěl přiznat, že je to tím článkem, nikdo o žádném zákazu nemluvil. Skoro jako z Kafkova Procesu. Snažil jsem se tomu uniknout, obracel se na kde koho, překvapivě se snažilo i mnoho lidí nějak pomoci, za jejich osobní nasazení i riziko ztráty vlastní kariéry jsem jim dodnes vděčen, bohužel však bylo všechno zcela bezúspěšné.
Tribuna

Ani pokus naší agentury nabízet nás jen jako: „P. Váně se skupinou“, ani pozdější výměna muzikantů (přišel Jiří Obzina na bicí a „Goliš“ Drápal na basu) nepomohlo.
Bronz Bronz
Navíc se odněkud znovu vynořily moje staré problémy kvůli tátovi-emigrantovi. Ten ještě ke všemu bohužel zrovna v tu dobu ve Vancouveru náhle zemřel, komunisti mě samozřejmě nepustili ani na pohřeb, což pochopitelně nikdo z tátových kanadských kamarádů nemohl pochopit a dodnes si většina z nich myslí: to byl grázl ten jeho syn, ani na pohřeb nepřijel. K tomu pak ještě někdo zase vytáhnul, že jsem byl už za proti-okupační demonstraci v ´69 v base - no prostě - v roce 1984 jsme to s Bronzem úplně zabalili.
Zůstalo jen pár singlů a LP Zimní království, které vyšlo tradičně až po zániku kapely. Všechno natočené v mém malém domácím studiu.
Protože mi celou dobu lezlo na nervy neustálé srovnávání s Progres, i tendence novinářů zdůrazňovat naše špatné osobní vztahy, pozval jsem k natáčení Zimního království mezi hosty i Pavla Pelce a Romana Dragouna. Polovina nákladu desky vyšla z lisovny v Loděnicích s hodně špatným zvukem v dost odfláknutém „masteru“, druhá polovina byla naštěstí docela v pořádku.
Bronz Bronz Bronz
Po všech těch zákazech jsem byl nějaký čas úplně „na suchu“. Ve svém malém mobilním studiu jsem občas natočil za pár korun nějaký demáček pro různé, většinou amatérské, kapely. Občas jsem se k někomu „přifařil“ na jedno-dvě vystoupení, zahráli jsme si taky s Ríšou Laškem párkrát blues s Petrem Kalandrou (byli jsme letití kámoši), i s jinými muzikanty, někdy taky v sestavě „čundrgruntu“, několikrát taky třeba s Pepou Streichlem to jeho folk-blues, ale na obživu to samozřejmě nestačilo.
Pak mi kupodivu pomohli v nejostřeji sledovaném kulturním zařízení - na Vojenské umělecké agentuře. Mohl jsem si občas něco vydělat odehráním asi hodinového recitálu u vojenských posádek. Na Štědrý den, Silvestra nebo Velikonoce jsem vyrážel v pět ráno, abych někde v kasárnách odehrál první vystoupení třeba v osm ráno. Pak během dne ještě dalších sedm. Bylo to velmi úmorné, přesto jsem zažíval i velkou legraci, když jsem jako „zakázaný“ muzikant vystupoval třeba u nejpřísněji utajených raketových jednotek nebo na čáře u pohraničníků, kam se normálně nedostal ani hodně prověřený návštěvník. Párkrát mě dokonce nějaký důstojník spiklenecky vyvezl vyvětrat autem i za dráty, pro jistotu raději se dvěma samopalníky.
Jednou jsem na cestě k české posádce ve vojenském cvičišti Libavá omylem najel ze strany tankodromu sovětských jednotek. Právě probíhalo cvičení v plné palbě ostrými. Jejich stráž mi zřejmě vůbec nerozuměla a bez problému mě pustila. Rusové se na mě okamžitě zaměřili - na ten pekelný slalom mezi vybuchujícími granáty nikdy nezapomenu, naštěstí to odnesl jen proražený blatník střepinou granátu ...

Po tom nedobrovolném zániku Bronzu mi později taky hodně pomohl starý kámoš - folkař Jirka Vondrák. Od března ´85 jsem s ním hrál v pořadu „Vondrák a spol.“.
Ten „spol.“ jsme byli my - pohrobci Bronzu - Ríša Lašek a já.
Fialový víkend

Protože Vondrák byl překvapivě taky docela šikovný manager, podařilo se mu nás brzy prosadit, v podivném kontrastu se všemi těmi mými zákazy, do „demokratického“ Německa a Polska. Estébáci, kteří se mě pokoušeli několikrát dostat neúspěšně ke spolupráci hlavně v sedmdesátých letech, to zřejmě úplně zabalili a kupodivu mých současných problémů vůbec nevyužili, (přihlásili se zase až později, po mém podpisu petice za propuštění V.Havla, ale to mi bylo fakt už dost jedno). Tak mi na policii propůjčovali pas zpočátku jen na jednotlivé výjezdy, pak mi nechali takový ten typ, který stejně jinam, než do „socialistického tábora“ nefungoval.
(Při té příležitosti si vzpomínám, jak mi náčelník „pasovky“ odebíral pas už někdy v sedmdesátých letech. Měl jsem totiž v pasu po návratu z Anglie razítko „immigration office“, takové to nejběžnější razítko příjezdu do země, které má v pasu každý, kdo někdy byl v Británii. Náčelník se ale rozčílil: „soudruhu, vy jste chtěl emigrovat jako váš otec, máte to tady potvrzené razítkem“- prostě - marnost cokoliv vysvětlovat, takoví blbové řídili tehdy náš život).
V NDR i Polsku jsme byli koncertně velmi úspěšní. Později jsem vymyslel i název Bowle, hlavně kvůli těm zahraničním výjezdům. Stejně tak jako známý míchaný nápoj - byli jsme taky takovým mixem různých typů muzikantů, hudebních stylů, zvuků apod. Na první pohled asi každého zaujal velmi neobvyklý kontrast mezi viděným a slyšeným.
Na jevišti vizuálně typická folková kapela - dvě „španělky“ a perkuse - a z  repráků se valil rachot rockové kapely.
Bowle Bowle
Vondrákovi jsem jeho španělku modifikoval oktávovým děličem, takže byl schopen odehrát kromě akustické kytary i party elektrické basy. Richard měl mezi perkusemi i elektronické „pady“ , mohl tedy, kromě klasických akustických perkusí, hrát i zvukem velké rockové bicí sestavy. Pro sebe jsem si vyrobil malou španělku, opatřenou akustickými i elektrickými snímači, měla dokonce i páku na prohýbání tónu, takže jsem byl schopen měnit zvuky od akustických až po velmi elektrické. Pokud vím, podobné malé kytary začal vyrábět Gibson až mnohem později, samozřejmě ale bez páky. Abychom se vyhnuli problémům se zvukaři, vozil jsem vždy velmi malou, ale výkonnou aparaturu a během hraní zvučil přímo z jeviště.
Pavel Ván?

Už v našich prvních pořadech jsme se sami hodně bavili, nebrali jsme nic moc vážně. Samozřejmě ani sebe. Takže jsme trochu parodovali různé hudební styly, taky jsme se pak sami stylizovali do někdy hodně zkarikovaných postav. Vondrák na jevišti hrával typického trampa (což vyvolávalo občas prudkou nevoli mezi ortodoxními trampy), Ríša Lašek byl zase za tvrdého rockera (to trampíky spíš poťouchle těšilo), mně hoši přisoudili roli jakési blazeované pop hvězdy. Náš styl jsme odborně označili za “heavy folk“. Zpočátku jsme vystupovali hodně na různých folkových akcích, asi hlavně pro dobré Vondrákovy kontakty v této oblasti, později především v klubech, vyhráli jsme taky pár cen na nějakých festivalech. Musím říct, že jsem si s z touhle kapelou užil asi nejvíc pohody, ale i srandy v celé mé hudební kariéře.
Bowle
Bowle
Bowle

V osmdesátém šestém jsem taky odehrál větší turné se Synkopami, ke čtvrtstoletí kapely.
Podobnou záležitost jsem později sám inicioval ke 20.výročí původních Progress Organization a zároveň i k 10.výročí Progres 2. V roce ´88 jsme tedy odjeli turné „Progres Story“ ve všech dosavadních sestavách. Tím se také naše vztahy tak nějak úplně „normalizovaly“.
Progres Story Progres Story
Kontrast Bowle mezi viděným a slyšeným, zřejmě taky docela originální humor i schopnost, tehdy velmi neobvyklá, odehrát všechno v jiných jazycích, němčině, angličtině nebo dokonce ruštině - to vše přineslo v přilehlém socialistickém zahraničí brzy slušný úspěch a později zřejmě i náskok. Po nástupu Gorbačova a jeho ´glasnosti´ se to i u nás přeci jen maličko uvolnilo. V říjnu ´88 jsme vyjeli i do Ruska, konkrétně do Kazachstánu. Do Ruska sice jezdili vydělávat muzikanti celou komunistickou éru, ale já jsem kvůli tátovi celou dobu nesměl ani tam.
Bowle Bowle
21.listopadu ´89 jsme odjeli na „šňůru“ do Polska, nemohli jsme pak přesně sledovat vývoj u nás doma. Poláci nás sice stále uklidňovali, ale já se pořád bál, že u nás zůstaneme, společně snad jen s Fidelem, poslední výspou komunismu. Naštěstí se tak nestalo, při mém návratu nebyl nikdo doma, moje žena cinkala klíči na náměstí a já se radostně mohl v nejbližších dnech přidat. Hned po tom slavném převratu ´89 jsme jako jedni z prvních odjeli velké turné přes celou střední Evropu. Zůstalo z toho CD Bowle – live, které jsem během turné průběžně natáčel a v roce ´92 vydal.
CD Bowle – live

Nakonec jsem tedy ta osmdesátá léta přece nějak přežil, ale občas to nebylo moc příjemné.
Vůbec ze sebe nechci dělat nějakého disidenta, ale bohužel všechny moje problémy těch let způsobili komunisti a jejich mnohdy zbytečně příliš ochotní přisluhovači.
Asi jsem si za to někdy mohl i sám, často to ale byla zřejmě běžná rutinní praxe, kterou komunisti zastrašovali jakékoliv náznaky pokusu o odpor.

Na závěr jedna, možná docela typická historka pro tehdejší dobu.
Po některém z těch občasných výjezdů do socialistického tábora mi kdosi poradil úžasnou, pro většinu muzikantů neznámou a dost neuvěřitelnou věc. Zbytky z diet, které jsme dostávali za koncerty v Polsku a NDR, nemusím v těch zemích zbytečně utrácet za blbosti, jak bylo obvyklé, ale můžu je oficiálně uložit na devizové konto. Tak jsem si, paradoxně i při svých potížích, nenápadně pořídil vlastní devizové konto a v okamžiku, kdy komunisti povolili novinku, že do zahraničí může majitel devizového konta vyjet bez jinak nutné devizové doložky, jsem si zažádal o výjezd a koupil zájezd do Jugoslávie. Všechno vypadalo skvěle, konečně snad po mnoha letech vyjedu na „západ“, aspoň do Jugošky. Dva dni před odjezdem mi přišlo z pasovky zamítnutí - „Z důvodů vnitřní ochrany republiky není Vaše cesta v zájmu státu ...“ Asi ani nemusím zdůrazňovat, že cestovka mi samozřejmě nevrátila ani korunu.
Zkusil jsem potom přes různé známé (a známe jejich známých) konečně vysondovat, co se to vlastně pořád děje, jestli třeba není nějaká cesta, jak se z té přílišné pozornosti komunistické moci dostat. Prostě - jak to nějak přežít. Samozřejmě jsem tajil všechny tyhle svoje problémy na agentuře, ale i před kamarády, podvědomě jsem se asi trochu bál, že se snad nakonec všichni přestanou se mnou stýkat.
Nakonec jsem se přes ty „známé známých“ dozvěděl snad prý od nějakého vysokého estébáka, že mě před tou cestou do Jugoslávie kdosi udal, nebylo to poprvé a byl to prý „zase někdo z hodně blízkého okolí“.
Od té doby často myslím na to, jestli si mám nechat rozkrýt v Pardubicích svůj svazek, který prý na mě byl u STB veden. Ale vždycky mě pak zastaví představa, že se dozvím kdo to byl, že možná zažiju to hrozné zklamání, že to asi bude někdo, na koho se dvacet let přátelsky usmívám... ale proč bych se vlastně měl usmívat dál...?
Bohužel, i tohle je to strašné dědictví komunismu, které je tady pořád s námi a na které dnes mnoho lidí až příliš rychle zapomíná...